ZEKAT VE SADAKAYI KİMLERE VERMELİ – İslami Sohbet

Sadaka ve zekatı vermek için nemalandıran,yani sadaka ve zekatı iyilikte kullanan kimseleri seçmeli,onları gözetmelidir.
.Dünyadan yüz çevirip yalnız ahiret için çalışan kişi,Allahtan korkan fakir ve çaresiz insanları seçmelidir.
.Nitekim Hz.Muhammed (s.a.v.) buyurdular:
“Yalnız müttakilerin (Allah’tan korkanların) yemeğini ye.Senin yemeğinide yalnız müttakiler;Allah’tan korkanlar yesin.”(Ebu Davud ve Tirmizi)
Çünkü o kişilere yapılan yardım onların takvalarını artırmaya hizmet eder.Bu sayede yardımlarda buluna kişilerde ecir kazanmış olurlar.
Hz. Muhammed (s.a.v.) Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur:
“Yemeğiniz müttakilere Allah’tan korkanlara yedirin.Sadakalarınızı mümınlere verin.” (İbnu’l -Mübarek, El-Birr ve’S-ıla) ” Allah için sevdiğin kimseye yemek ziyafeti ver.” (İbnu’l -Mübarek)
Bilhassa ilim sahibi olan fakir insanları seçmeliyiz.Çünkü bu kişilere yer vermek ilimde kendilerine yardım etmektir.Allah rızasını kazanma düşüncesi ile ilim tahsili almak en büyük ibadettir.
İbn-i Mübarek sadakalarını özellikle alim kişilerin fakirlerine verirdi.Kendisine neden böyle yaptığı sorulduğunda buyurdular ki:
“Ben,Peygamberlikten sonra ilimden çok daha üstün bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Alimlerden biri bir ihtiyaçla karşılaştığında onunla meşgul olup okuyamaz.Onun ihtiyacını bulup okumasını sağlamak daha makbul olandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.