FAYDASIZ ŞEYLERİ TERK ETMEK – İslami Sohbet

Resulullah Efendimiz (s.a.v) “Malayaniyi terk etmesi kişinin İslam’ının güzelliğindendir.”buyurdular.Yani, Kur’an-ı Kerim’i ses ile güzelleştirmek gerektiği gibi İslamıda faydasız söz ve lüzumsuz işleri terk ederek güzelleştirmek lazımdır.
Hasan-ı Basri (rh.) “Allahü Teala’nın bir kulldan rahmetini uzaklaştırdığının alameti onu malayani ile meşgul kılmasıdır” demiştir.Malayani, konuşmada daha çok olur.
Resulullah Efandimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:
“Ey Ebu Hüreyre! Kalemin senin hatalarını yazmamasını istersen Allahü Tealanın farz kıldıklarını eda et (vaktinde yerine getir),faydasız hiçbir sözü ağzına alma”
Hz.Ebubekr-i Sıddik (r.a.)”Ne olaydı disiz olsaydım ve Allah’ı zikretmekten başka bir söz söyleyemiyeydim buyurmuş idi.
Kişiye faydası olan söz ve iş; din ve iş dünya işleri için lazım olan yemek,içmek,giyecek ve mesken gibi ihtiyaçlarını görmek için yapacağı işler ve konuşmalar fuzuli değildir.Bundan başkası faydasız (malayani)işlerdir.Zira insanın bu dünyaya gönderilip ona ruh verilmesi,kemalat insanın bu dünyada gönderilip ona ruh verilmesi,kemalat (manavi faziletleri)elde etmek,kazanmak içindir.Bunun bilincinde olan kimse sözünü uzatmaz,kendi işiyle meşgul olur ve işi bittiğinde ise hemen Allah’ı zikreder.Çünkü zikir,saadet hazinelerinden biridir.
Ata bin Rebah (rh.)buyurdu: “Sizden öncekiler Ashab-ı Kiram aleyhimü’r-rıdvan-çok konuşmayı hoş görmezlerdi.”
Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.):”Dilini faydasız söz söylemekten tutana ve malından fazlasını -Allah için haracayana müjdeler olsun” buyurdular.
Faydasız söz konuşan söz söyleyen vaktini boşa geçirmiş olur.Halbu ki o vakitten hesaba çekilecektir.Bunun için “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz.” emrine uyarak ömür sermayesini ziyan etmemek lazımdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.