BEŞ NİMETİN DEĞERİNİ BİLMEK – İslami Sohbet

Allahü Teala insanlara birçok nimetler ihsan sunmuştur.Bu nimetlerden güzelce faydalananlar ebedi saadete kavuşurlar.
Hayat: Hayat bir nimettir.Biz bu sayede dünyamızı,ahiretimizi öğrenir.Rabbimize kullukta bulunmak şerefine erişiriz.Fakat bu hayatımızı mutlaka ölüm takip edecektir.Onun için ölüm gelmeden bu hayatımızdan güzelce istifade çalışmalı,hayatı faydasız şeyler uğrunda elden çıkarmamalıyız.
Sıhhat:Sıhhat de bir nimettir.Biz bu sayede hayatımıza devam ederiz.Fakat bu sağlığımızın gidip hastalığın gelmeside söz konusu olabilir.O halde üzerimize düşen vazifeleri derhal yapmalı ve bu günkü işimizi yarına bırakmamalıyız.Çünkü sonradan bunları yapmaya imkanımız olmayabilir.
Boş vakit:Boş vakit de bir nimettir.Ancak insan bunu dünyanın fani,geçici uğraşlara değil ölüm tehlikesi gelmeden önce ebedi saadetine vesile olacak şeylerle zaman harcamalı ve ibadet taatle meşgul olmalıyız.
Gençlik:Bu da bir nimettir.İnsan bu çağda iken ilim ve irfan tahsiline,ibadet ve taat ile geçirmeye daha fazla müsait bulunur.Artık ihtiyarlık hali yüz gösterip de sahibini kuvvetten,faaliyetten düşürmeden hayırlı şeylerle çalışmalı,gençlikte takdire layık bir şekilde istifade etmelidir.
Zenginlik:Bu da bir nimettir.Helalinden kazanılmış bir servet,sahibi için ilahi bir ihsandır.Fakat bu dünyada her şey gibi mal mülk zenginlikte gelip geçici ve boştur.İnsan ölünce bütün sahip olduğu şeyler elinden çıkmış olur.Artık ihtiyatlı olmalı,daha elde servet ve fırsat varken zenginlikten meşru surette istifade etmeli,zekat vermeli,sadaka vermeyi büyük bir nimet bilmeli,hem dünya hayatını güzelce tamamlamış olur ve ahiretini ve hayatını saadetini temine çalışmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.