RUHLARIMIZ DİRİLDİ BU GECE ELİMİZE BERATIMIZ VERİLDİ islami sohbet

ŞEYTAN YERE SERİLDİ RUHLARIMIZ DİRİLDİ BU GECE ELİMİZE BERATIMIZ VERİLDİ

“Hâ mîm. (Helal ile haramı ve şâir hükümleri) açıkça bildiren (bu) kitâba yemîn ederim ki; hakîkat, biz onu mübârek bir gecede indirdik. Gerçek biz (onunla kâfirlerin uğrayacakları azâbı) haber vericiloriz. (O bir gecedir ki) her hikmetli bir iş nezdimizdon bir emr ile, o zaman ayrılır. Hakîkat, biz Rabbından bir (eser-i) rahmet olarak (Peygamberler) gftndoronloriz. Şüphe yok ki, O; hakkiyle işitenin, (her şeyi) kemâliyle bilenin tâ kendisidir.” Duhan Suresi, Ayet: 1 -6 ( islami sohbet )

Arabî aylardan Şa’ban ayının ondördünü onbeşine bağlayan gece, Islâm âleminde “LEYLE-İ BERAT” olarak şöhret bulmuştur. Bu geceye ayrıca “Leyle-i Mübârek”, “Leyle-i Rahmet”, “Leyle-i Sâk”, “Leyle-i Fermân” gibi isimler verilmiştir. Mânâları düşünülürse, bu isimlerin hepsi de bu gecenin mübârek bir gece olduğuna işâret etmektedir. ( islami sohbet )

Let me be clear, knuckleheads: Dwarves are people. Le Nain Rouge is not a people. I am a mythological creature. I am the legendary Nain Rouge of Detroit, the Hobgoblin of Horrendousness. I am the embodiment of everything that holds Detroit back. I am the itch you can’t scratch, the cockroach that will survive Detroit’s implosion. I am the bad breath of ill wind. I am Cadillac’s folly, the champion of intolerance and fear and frustration. I am the utter antithesis of hope, the architect of Detroit’s despair and discontent. I am myth incarnate and most assuredly “not people.”

For 300 years Detroit has blamed its woes on a red dwarf named Le Nain Rouge. The crimson figure is said to be the harbinger of bad, the destructive force behind all that goes wrong in the city. So, for the past few years in the spring Detroiters hold a parade that keeps him at bay for the year to come. Because what better way to rid ourselves of a mythological beast?

Simdi imtihan edilme sirasi Adem’e gelmisti. Aslinda Adem’e ve esine yaklasmamasi tavsiye edilen agaç, ayni zamanda bir imtihan sahasiydi. Onun meyvasindan yemek ise, yasak bir fiilin islenmesi, sorumluluk sahasinin disina çikilmasi ve Allah’in koydugu bir yasagin çignemesi demekti.

Fakat cennette daha fazla kalmalarina müsaade etmedi ve su emri verdi: Birbirinize düsman olarak inin, siz yeryüzünde bir müddet için yerlesip geçineceksiniz. Orada yasar, orada ölür ve oradan dirilip çikarilirsiniz” (el-A’raf, 7/24-25).

Seytanin kendilerine te’sir edemeyecegi kimseler de ayetlerde su sekilde belirtilmistir: “Seytan seni dürtecek olursa Allah’a sigin, dogrusu O isitir ve bilir. Allah’a karsi gelmekten sakinanlar, seytan tarafindan bir vesveseye ugrayinca, Allah’i anarlar ve hemen gerçegi görürler” (el-A’raf, 7/200-201).

Bunlar aldatmak için birbirlerine yaldizli (içi bozuk disi süslü ve aldatici) sözLer söylerler” (el-En’àm, 6/11/2-113). Yani vahyeder gibi seri bir ima ve isaretlerle öyle süslü, yaldizli sözler telkin ederler ki bunlarin sade disindaki süsüne bakanlar aldanir ve onlarin seytanliklarina meftun olurlar.

Belirli bir zamana kadar mühlet verilen seytan, hatasini anlayip tövbe ederek suçunu affettirme yoluna gitmedi. Bilakis daha da azginlasti. Kendisine, kiyamete kadar mesgul olabilecegi bir hedef seçti. Bu hedef, Ilàhi rahmetten uzaklastirilmasina sebep olan insandi. Gönlünü intikam duygulari bürümüstü. islami sohbet

Yaratilisi ve Hz. Adem’e secde emrinden önceki durumu: Evrende Adem (a.s.)’den önce yaratilmis melek ve cin adinda iki varlik mevcuttu (el-Bakara, 2/31; el Hicr, 15/26-29). Seytan, cin denen varlik grubuna mensup idi (el-Kehf, 18/50).islami sohbet

Böylece o, atesin topraktan üstünlügü gibi iki madde arasinda, aslinda olmayan bir farklilik görmüstü. Her iki madde yaraticisinin da Allah oldugunu itiraf etmesine ragmen Adem’in yeryüzünde Allah’in halifesi olmasi, Allah’tan bir ruh tasimasi gibi asil üstünlükleri bilmezden gelmisti (el-Hicr, 15/29; Sàd, 38/72).

Hz. Peygamber de bir soru üzerine: “Her insanin yaninda bir seytan vardir” buyurmus, “seninle de mi ey Allah’in Elçisi?” diye soruldugunda, “Evet, fakat Rabbim ona karsi bana yardim etti de, o da bana teslim oldu” demistir. (Müslim)

Seytan (Satan) Ibranice asilli bir kelime olup, rakip, muhalif gibi anlamlara gelir. Hz. Adem (a.s.) topraktan yaratilan ve ilim ile nimetlenen, akil günesi ile aydinlanan Adem (a.s.)’in her vechile üstünlügü meydana çikmisti. Güzel melekler artik o pàyenin Adem (a.s.)’a verilmesindeki hikmeti anlamis bulunuyorlardi. Güzel ve masum melekler Hz. Adem’e hürmetlerin en güzelini gösteriyorlardi. Fakat Iblis Hz. Adem’i kiskandi. Birden kibir ve gurur ile doluvermisti. Bu gurur onun felaketi olacakti.islami sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.