İslami Sohbet – Marifet Herşeyden Feragat Edip Allaha Koşmaktır

İslami Sohbet

Marifet; İnsanın Allah-u Zülcelal’den başka herşeyden ilgisinin kesilip, yalnız O’na dönmesi halidir. İki haslet vardır ki, bunlar Allah-u Zülcelal’e gidiş yollarını kolaylaştırırlar. Bunlardan birincisi ilim, diğeri ise sevgidir. Bir kimse neyi severse, ondan başkasına kör ve sağır olur.

Manevi yönden olgunlaşan insan için Allah’ı bilmek, O’nun cemalini mütalaa etmek ve ilahi umurun esrarına erişmek, zevklerin en büyüğüdür. Bazı Marifet ehli zatlar şöyle demişlerdir; “Gerçek Marifet, insanın her şeydeki zenginliğini bir tarafa bırakıp, Allah-u Zülcelal ile beraber olmanın zenginliğine ermektir.”

Ebu Hasan-ı Şazeli şöyle anlatmıştır: “Bir hastalıktan dolayı rahatsızdım. Rüyamda Hazret-i Peygamber (aleyhisselatu vesselam) i gördüm.

Bana: “Ey Hasan! Elbiseni pis olmaktan koru. Onu temiz tut ve aldığın her nefeste Allah-u Zülcelal’in lütuf ve keremiyle temizle ve yenile.” buyurdu, ben: “Ya Resulallah! Benim elbisem nedir?” diye sordum.

Bunun üzerine bana: “Allah-u Zülcelal sana ilk önce Marifet elbisesini, daha sonra muhabbet, tevhid, iman ve İslam elbiselerini giydirdi.

Kim Allah-u Zülcelal’i Marifet sırrı ile bilirse, O’ndan başka herşey O’nun yanında basitleşir.
Kim Allah-u Zülcelal’i, O’na layık olan muhabbetle severse, O’ndan başka herşey o kimse için değersizleşir.
Kim O’nu tevhid ederse, hiçbir şeyi O’na ortak koşamaz. Allah-u Zülcelal’e gerçekten iman eden kimse, her tehlikeden emin olur. Kim O’nun rızasını kazanmak için İslam olur ve O’na teslim olursa az günah işler. Eğer günah işlerse hemen tevbe eder.
Kim de O’na tevbe ederse mutlaka tevbesi kabul edilir.” buyurdu.

O zaman anladım ki: “Ey örtüye bürünen habibim! Kalk, Celalimin tecellilerine karşı kullarımı uyar. Rabbini tekbir ile yücelt. Giydiklerini de temiz tut.” (Müzemmil; 1-4) ayetlerinin manası bu imiş…

Öyle ise Marifeti talep eden kimseler, Allah-u Zülcelal’in kuvvet ve kudretine karşı bilgili olmaları, haram olan şeylere dalmadan, helal olan şeylere de gönüllerini kaptırmadan rızık hususunda Allah-u Zülcelal’den dilediklerini istemelidirler. Allah-u Zülcelal’e yakınlık kazanarak taat ve ibadette bulunmalıdırlar.

İnsanlara daima nasihat etmeli ve emanete ihanet edenlerden olmamalıdır ki, taleb ettikleri şeyi elde edebilsinler.

Seyda Muhammed Konyevi (kavs)

@ Kalbsesi.Net – İslami Sohbet, İslami Sohbet Sitesi, İslami Sohbet Siteleri, İslami Sohbet Odaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.